czwartek, 16 listopada 2017

Gwiazdy na szydełku - opis wykonania dla Ani

Witajcie serdecznie!
Dzisiaj krótko!
Wykonałam opis do dużych, szydełkowych gwiazdek - średnica około 20 cm (i więcej).
Z dedykacją dla Ani.
 Mam nadzieję, że jest czytelny i zrozumiały. 
Jakby co - piszcie - postaram się dokładniej wyjaśnić.


Schemat:


Opis:

Rząd 1: wyrobić 6 oczek łańcuszka i zakończyć oczkiem ścisłym w kółku.

Rząd 2: 3 oczka łańcuszka + 31 słupków podwójnie nawijanych, zamknąć oczkiem ścisłym w kółko.

Rząd 3: zamiast 1 słupka podwójnie nawijanego zrobić 3 oczka łańcuszka + 3 oczka łańcuszka, następnie wbić szydełko w 3 oczko poprzedniego rzędu i zrobić słupek podwójnie nawijany + 3 oczka łańcuszka - w co drugie oczko poprzedniego rzędu i zamknąć oczkiem ścisłym. Powinno być 16 podwójnych słupków oddzielonych od siebie 3 oczkami łańcuszka.

Rząd 4: w miejscach poprzedniego rzędu - tam gdzie jest łańcuszek wyrabiamy po cztery słupki podwójnie nawijane, złapane u szczytu jednym oczkiem + 6 oczek łańcuszka – powtórzone 16 razy, zamkniete oczkiem ścisłym w kółko.

Rząd 5: wkłuwamy szydełko w oczko z poprzedniego rzędu zamykające 4 słupki  i wyrabiamy 11 oczek łańcuszka - powtarzamy do zamknięcia okrążenia i zamykamy oczkiem ścisłym.

Rząd 6: wkłuwamy szydełko w oczko z poprzedniego rzędu zamykające 4 słupki  i wyrabiamy 21 oczek łańcuszka - powtarzamy do zamknięcia okrążenia i zamykamy oczkiem ścisłym.

Rząd 7: wkłuwamy szydełko w oczko z poprzedniego rzędu zamykające 4 słupki  i wyrabiamy 31 oczek łańcuszka - powtarzamy do zamknięcia okrążenia i zamykamy oczkiem ścisłym.
Jeśli chcemy mieć dużą gwiazdkę to dodajemy jeszcze  rząd 8.

Rząd 8: wkłuwamy szydełko w oczko z poprzedniego rzędu zamykające 4 słupki  i wyrabiamy 41 oczek łańcuszka - powtarzamy do zamknięcia okrążenia i zamykamy oczkiem ścisłym.

Moczymy w roztworze  wikolu z wodą w proporcji 1:1. Napinany szpilkami nierdzewnymi (jako bazę do napinania wykorzystuję płytę styropianową zawiniętą w folię spożywczą) i na drugi dzień ostrożnie wyjmujemy szpilki i odklejamy od folii. W razie potrzeby – gdy będą błonki z kleju szczoteczką do zębów usuwamy je z robótki.

Pozdrawiam serdecznie

Kasia

3 komentarze:

  1. Kasiu kłaniam się nisko i bardzo, bardzo dziękuję !!!
    Z szYdełkiem dopiero raczkuję, ale chyba sie polubimy :-)
    Ściskam !!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękne!! Czy kiedyś podejmę wyzwanie? Mam nadzieję, na razie zbieram odwagę:)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziekuję za każe słowo...
Pozdrawiam Kasia